پرچم ایران
Medical Services Insurance Organization
يكشنبه 31 شهريور 1398

نقشه سایت
تماس با ما
خانه
English Version
آخرین بروزرسانی:
يكشنبه 9 دي 1397 14:39:06
اداره بیمه سلامت تالش
مختصری از تاریخ تالش:
تالش، سرزمینی که در روزگاران کهن به منطقه وسیعی گفته می‌شد که ازشمال با آلبانیای قفقاز، و از شرق به دریای خزر و از جنوب به اسپیه‌رو یاسپیدرود و از آن به حدود مارلیک یا عمارلوی کنونی می‌رسید و از غرب نیزدشت و پهنه اردبیل، مغان و منطقة کوهستانی نیر و سراب را دربر می‌گرفت.
تالشی‌ها در نیمه دوم قرن هجدهم بعد از کشته شدن نادرشاه و آغاز هرج ومرج در ایران استقلال خود را به دست آوردن و حکومت خوانین تالشی را تاسیس کردند و شهر لنکران را به عنوان پایتخت خود انتخاب نمودند. ناگفته نماندکه لنکران از قدیمترین زمان تا به حال مرکز سکونت تالشی‌ها به شمارمی‌رود.در سال 1813 میلادی با امضای عهدنامه گلستان بخشی از تالش به روسیه پیوست ودر سال 1828 میلادی با امضای عهدنامه ترکمن چای این پیوند تصویب وتثبیت گردید تالشی‌ها به دو قسمت تقسیم شدند. یک قسمت آن تحت سلطه روسیه وبخش دیگر آن تحت حاکمیت دولت ایران قرار گرفت. البته این بخشی از پرفراز و نشیب تالشان می‌باشد.
شهرستان تالش که بخش ایرانی محل سکونت قوم تالش است با مساحتی حدود 2373 کیلومتر مربع که در شمال غرب گیلان قرار دارد، یک چهارم خاک استان را تشکیل می‌دهد. این شهرستان که نام خود را از قوم تالش گرفته و به استناد منابع و شواهدبسیار، بازمانده اقوام کادوس باستان و از همسایگان دیرین قوم گیل می‌باشد،از غرب به استاناردبیل،از شمال به آستاراو از جنوب به رضوانشهروماسالو از شرق به دریای خزروانزلیمحدود شده و شامل شهرهای تالش،پره سر،ماسال،رضوانشهر و عنبران می‌باشد.

تالش از سه جهت به کوههای تالش که ادامه رشته کوههای البرز هستند و ازطرف دیگر به دریای زیبای خزر منتهی می‌شود. کشف آثار تمدن 4500 ساله در ییلاق(نوه دیی)تالش جلوه‌های بیشتری به این منطقه خوش آب و هواداده ‌است. شهرستان تالش یکی از زیباترین شهرهای طبیعی جهان از نظر آب وهوا و پوشش گیاهی و حیوانات ساکن در جنگلهای آن شهرت جهانی دارد.همه ساله جهانگردان زیادی با انگیزه استفاده از فضاها و نمادهای طبیعی تالش به این شهر سفر می‌کنند. مردم تالش بهزبان تالشیتکلم می‌نمایند. بخش اعظمی از تالش طی عهدنامه‌هایگلستان وترکمانچایاز آن جدا شده و به روسیهملحق شدند. امروز تقریباً بالای 97% مردم تالش باسواد هستند و لازم به ذکر است که اولین کتابخانه ایران نیز در این منطقه بنا شده‌است
سرپرست : آقای امیر  زادامیری
تلفن :44224932
نمابر :44229353
آدرس :تالش خ آیت اله طالقانی نبش   چها راه سپاه پاسداران