پرچم ایران
Medical Services Insurance Organization
يكشنبه 31 شهريور 1398

نقشه سایت
تماس با ما
خانه
English Version
آخرین بروزرسانی:
يكشنبه 9 دي 1397 14:39:06
اداره بیمه سلامت انزلی
 
تاریخچه
وجه تسمیه انزلی دقیقا مشخص نیست . عده ای معتقدند دو برادر به نام های غازان خان و انزل خان بانیان این شهر بوده اند که نام دو بخش شهر انزلی از آنها اقتباس شده است. اما ازمیان تعاریف مختلف در رابطه با واژه انزلی ، قابل قبول ترین معنی لنگرگاه می باشد و این در حالیست که برخی گفته اند  کلمه انزلی تحریف شده انزان یا انشان به مفهوم گذرگاه و دروازه است چرا که از گذشته انزلی را دروازه اروپا و ایران می نامیدند . واژه غازیان را نیز می توان جمع بغاز یعنی تنگه وجمع غازی به معنی جنگجویان دانست .
آنچه مسلم است بندرانزلی از نظر تاریخی قدمت زیادی ندارد . در برخی از کتابهای تاریخی نام انزلی در 540 سال پیش ثبت شده است . متاسفانه روسها انزلی را در سال 1184 ه.ش به آتش کشیدند و به همین دلیل هر گونه آثاری که می توانست قدمت انزلی و مردم آنرا مشخص کند ازبین رفت . اهالی اولیه بندرانزلی را مهاجرینی ، از نواحی ساحل جنوبی تالاب انزلی و طوالش تشکیل می دادند .
بندرانزلی از اوایل دوران صفویه به عنوان پلی برای عبور ابریشم گیلان به روسیه مورد توجه انگلیسی ها قرار گرفت . این شهرستان بدلیل موقعیت خاص جغرافیایی لنگرگاهی مناسب برای کشتیهای تحارتی و نیز نزدیکترین و امن ترین راه بین ایران و اروپا از طریق روسیه به شمار می رفت ، بطوریکه در زمان نادر شاه برای قشون نادری که در قفقاز می جنگیدند پایگاهی جهت بارگیری برنج و سایر مایحتاج محسوب می شد . تردد کشتی های بادبانی  و بخاری در بندرانزلی جهت حمل و نقل کالا به ویژه حمل نفت در عهد قاجاریه به اوجد خود رسید و این شهرستان را به عنوان یکی از مهمترین بنادر سواحل جنوبی دریای  خزر مطرح کرد .
در سال 1306 ه.ش دولت ایران پس از تحویل تاسیسات بندری به وسیله روسها ، اقدام به تجهیز این بندر کرد . طبق اسناد و مدارک موچود بندرانزلی از بسیاری جهات در رسیدن به تمدن جدید در بین شهرهای ایران پیشگام بوده که اداره گمرک ، اداره بندر ، شهرداری ، آموزش و پرورش ، چاپ خانه ، بهداری ، هلال احمر ، تلفن ، پست ، تلگراف ، نظمیه ، هواشناسی ، شیلات ، برخورداری از سالن سینما و تاتر و... ازجمله مواردیست که می توان دراین زمینه به آن اشاره کرد .
 
سرپرست :جمشید حسنی پور
تلفن :44550401
نمابر :44550401
انزلی-خ شهید مطهری - چهارراه چراغ برق-مفتح جنوبی-نبش کوچه بروند -اداره بیمه سلامت بندر انزلی