پرچم ایران
Medical Services Insurance Organization
يكشنبه 31 شهريور 1398

نقشه سایت
تماس با ما
خانه
English Version
آخرین بروزرسانی:
يكشنبه 9 دي 1397 14:39:06
اداره بیمه سلامت رودسر
تاریخچه رودسر
آنچه در مورد وجه تسمیه این شهر می توان بیان نمود؛ این است که رودسر در قرون گذشته « هوسم» نامیده می شود و حاکم (بیه پیش) [1]در قرن هشتم هجری هوسم را که در جریان سوانح طبیعی ویران شده بود بازسازی کرد و بعد آنرا رودسر نامید. گویا دلیل نامگذاری هوسم به رودسر اشتغال مردم به کشتی سازی و رونق تجاری و کسب مردم از طریق کشتی به باکو و بندر انزلی بود.
مقدسی قدیمی ترین تاریخ نگار کشورمان در سال 375 ه.ق هوسم را با بازاری خوب که مسجد جامعی بزرگ نزدیک مقر حاکم قرار دانسته وصف نموده است.وی در ادامه اضافه نموده که رودخانه ای پر آب از شهر هوسم می گذرد و دارای پلی از قایق می باشد. این ناحیه مرکز اقامتگاه حاکم علوی «داعی محمد حسن الا طروش» که در نیمه دوم قرن سوم هجی بدون شناسایی خلیفه بغداد و بی اعتنا به او حکومت مستقلی در این ناحیه داشت به شمار می رفت.
حمدالله مستوفی که به سال 470 هجری از هوسم دیدار کرده درباره این شهر            می نویسد:
« هوسم نزدیک دریا قرار داشته و بندر کشتی هایی است که از گرگان؛ طبرستان و شیروان می آیند».
رابینو که قریب 80 سال پیش از رودسر دیدار کرده ساکنان رودسر را چنین توصیف می کند: « مردم رودسر با ملایمت طبع و علاقمندی به مذهب اسلام معروف می باشند. کرجی ها(قایق بزرگ و کشتی کوچک) تقریباً تا نزدیکی ساحل می آیند و ماهی شور؛ ماهی دودی؛ همچنین قند؛ قماش و نفت با خود از بندر انزلی به رودسر می آروند. بازرگانی برنج با روسیه توسط مسلمانان باکو در رودسر جریان دارد».
اما اگر بخواهیم گذری کوتاه نیز بر تاریخ رودسر بیفکنیم باید این کار را از دوره رضا خان آغاز کنیم که بعد از به قدرت رسیدن مناطق شمالی ایران که از نظر وی دارای اهمیتی خاص بود. بازسازی گردید که نمونه بارز آن در ساختمان قدیمی شهرداری و مجموعه ساختمانهای قدیمی میدان شهرداری مشاهده نمود. این آثار در دوره حکومت فرزندش محمدرضا نیز حفظ گردید و پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تا به امروز مورد مرمت قرار گرفته است.
از مهمترین مفاخر فکری و فرهنگی این شهر نیز می توان به وجود دانشمند بزرگی چون امام فخر رازی اشاره کرد. در کتاب جغرافیایی گیلان نوشته م.م لاهیجان می خوانیم که:
« از رودسر(هوسم) دانشمد بزرگی برخاسته مانند امام فخر رازی و پدرش که هوسمی بوده اند.»
سرپرست : آقای ابراهیم بخشی پور
تلفن : 42613400 و42622024
نمابر :42613400
آدرس: رودسر- خیابان انقلاب- کوچه لاهوتی- جنب مبل قربانی