پرچم ایران
Medical Services Insurance Organization
يكشنبه 31 شهريور 1398

نقشه سایت
تماس با ما
خانه
English Version
آخرین بروزرسانی:
يكشنبه 9 دي 1397 14:39:06
اداره بیمه سلامت سیاهکل
سیاهکل، شهرستان سرسبزی است خفته در پای قلة سرکش درفک که جنگلی انبوه همچون نگین انگشتری، آن را دربرگرفته است. این منطقه با تاریخ پْرفراز و نشیبش، با تحولات فراوانی روبه‌رو گردیده و هم‌اینک در جوار منطقه‌ای به نام « برفجان » رشد و گسترش یافته است. شهرستان سیاهکل در ناحیة شرقی استان گیلان واقع شده و از شمال و شمال‌شرقی به لاهیجان، از شرق به لنگرود، از جنوب‌شرقی به املش و رودسر، از جنوب به مازندران، از جنوب‌غربی به رودبار و از غرب به رشت محدود می‌شود. همچنین قسمتی از رشته‌کوه البرز، ناحیة بزرگی از جنوب این منطقه را شامل می‌گردد. مهم‌ترین رودخانه‌های جاری در آن، « شیمرود » و « خرارود » است. این منطقه دارای دو ناحیة عمدة جغرافیاییِ جلگه‌ای و کوهستانی است. آب‌وهوای ناحیة جلگه‌ای، مرطوب؛ و کوهستانی، نیمه‌مرطوب است. میزان بارندگی در شهرستان سیاهکل، حدود 1400-1000 میلی‌متر می‌باشد. دستبافت‌های پشمی و تولید سفال، از جمله صنایع دستی آنان است و مهم‌ترین محصولات این ناحیه عبارتند از: برنج، جو، توتون، چای، فندق، سیب‌زمینی، گردو و مواد لبنی.
مهم‌ترین قسمت این شهرستان که دارای پیشینة تاریخی می‌باشد « دیلمان » است و مهم‌ترین روستای آن « اسپیلی » می‌باشد. دیلمان در گذشته وسعت بسیاری داشته و از یک‌طرف به مازندران و از طرف دیگر به قزوین محدود و در قرون چهارم و پنجم هجری‌قمری، مقر حکومت دیلمیان بوده و گیلان یکی از ولایات آن محسوب می‌شده است، امِا پس از انقراض خاندان آل‌بویه و تعرض سرداران محلّی، این سرزمین وسیع کم‌کم کوچک شده، تا امروز که یکی از بخش‌های گیلان به‌شمار می‌آید.
در این‌خصوص، « مقدِسی » در کتاب « احسن التقاسیم » می‌نویسد: « دیلم (دیلمان) دارای پنج کوره (شهرستان) است که از جانب خراسان به قومس (حدود دامغان) محدود شده و گرگان، طبرستان، دیلمان و خزر در میان این نواحی قرار دارد ». از سوی دیگر، « ابن حوقل » تاریخ‌نگار دورة سامانیان نیز در کتاب خود می‌نویسد: « ناحیة دیلم شامل سهل و جبل و سرزمینی بوده که از جنوب تا قزوین و طارم و قسمتی از آذربایجان و بخشی از ری، از مشرق تا طبرستان و دیگر نواحی ری، از مغرب تا قسمتی دیگر از آذربایجان و بلاد آران و از شمال به دریای خزر متّصل و محدود بوده است ».
یوحنّای دیلمی (یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح(ع) و صاحب یکی از اناجیل اربعة مسیحیت)، یحیی‌بن زیاد دیلمی (امام کوفیان در علم نحو و متوّفی به سال 207 هجری‌قمری) و خاندان آل بویه که از سال 325 تا سال 447 هجری‌قمری به مدّت 122 سال بر فارس، کرمان، عراق عجم و عراق عرب حکمروایی داشته و در ترویج مذهب جعفری کوشش نمودند، اهل این دیار بوده و در زمان حکمرانی ایشان، فقهای بزرگی چون: شیخ مفید، سید رضی، سید مرتضی، شیخ طوسی و ریاضی‌دان و مورخ شهیر، سالار دیلمی در کنف حمایت این خاندان به نشر مذهب تشیع همت گماشته که نشان از علاقة دیلمیان به مذهب جعفری دارد. سیاهکل به جهت پیشینة پْررمزورازِ تاریخی‌اش، از آثار دیدنی و تاریخی بسیاری برخوردار می‌باشد. قومیت اهالی شهرستان سیاهکل، گیلک است و به زبان گیلکی با لهجة بیه‌پیش (شرق گیلان) و گویش دیلمی سخن می‌گویند. مذهب رایج این شهرستان، شیعة اثنی‌عشری است.
هم‌اینک شهرستان سیاهکل با وسعت 6/1048 کیلومترمربع، جمعیت 55752 نفر و 31 درصد شهرنشین، دارای 2 شهر سیاهکل و دیلمان، 2 بخش مرکزی و دیلمان، 5 دهستان پیرکوه، دیلمان، توتکی، خرارود و مالفجان و 251 پارچه آبادی می‌باشد. شهر سیاهکل نیز بالغ بر 17 هزارنفر جمعیّت دارد. در سال 1309، شهرداری؛ در سال 1311، بخشداری و در اواخر سال 1376، فرمانداری در این شهرستان دائر گردیده است.
سرپرست : آقای محمد تقی امینی
تلفن :42324801
نمابر :42325653
آدرس: سیاهکل-خیابان امام(ره)-جنب اداره برق